photoshop
شناسه پست: 2629
بازدید: 43

فتوشاپ چیست ؟

فتوشاپ  نرم افزار ویرایشگری است حرفه ای که توسط Adobe Systems توسعه یافته که برای ویرایش و ساخت عکس ها بکار می رود ، علاوه بر این نرم افزار های After effect ، Premiere ، Illustrator ، In design جزو مهمترین تولیدات نرم افزاری هستند که توسط Adobe System تولید شده اند.

همه افرادی که با گرافیک کامپیوتری سرو کار دارند ، به نوعی نیاز مند و محتاج این نرم افزار ها هستند.

به طور مختصر  و خلاصه می‌توان گفت Photoshop ابزاری ست برای همه افرادی که در کامپیوتر با گرافیک ثابت و حتی متحرک سرو کار دارند .

طراحان گرافیک ، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیغاتی ، طراحان سایت ، طراحان نرم افزارها ، عکاس ها ، نقاشان هنری  ، انیمیشن سازان و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . این نرم افزار حرفه ای گرافیک در عصر تکنولوژی امروز یک نرم افزار حساب نمی شود بلکه یک صنعت  و شغل به شمار می آید .

اگر چه فتوشاپ برای ویرایش عکس ها و چاپ طراحی شده ، اما به طور فزاینده ای برای تولید عکس های مخصوص وب استفاده می گردد.

Adobe Photoshop همچنین ارتباط قوی با دیگر نرم افزار های Adobe برای ویرایش ، ساخت انیمیشن و CD های آموزشی دارد .فرمت فایل های اختصاصی در فتوشاپ ( PSD ) است که می تواند به Image Ready ، Illustrator ، Premiere، After Effects و Encore DVD منتقل شود .

برای آشنایی بیشتر با ریشه های برنامه فتوشاپ و  نحوه ساز و کار آن می‌توانید در دوره آموزش فتوشاپ در تبریز شرکت کنید.

photo shop

تاریخچه فتوشاپ

در سال ۱۹۸۷، توماس نول ، یک دانشجوی دکترا در دانشگاه میشیگان موفق به نشان دادن تصاویر سیاه و سفید در صفحه نمایش ۱ بیتی سیاه و سفید شد .بعد ها برادرش جان نول ، که مسئول بخش جلوه های ویژه برای سبک صنعتی و سحر و جادو در فیلم جنگ ستارگان یک بود آن را به عنوان یک برنامه ویرایش تصویر کامل و کاملا توسعه یافته معرفی نمود،و از آن به بعد آن را به نام نمایش نامگذاری کردند .

برادران نول تصمیم گرفتند نام این نرم افزار را عوض کنند .بعد ها در سال ۱۹۸۸، برادران نول شروع به فروش عکس و نرم افزار تجاری کردند و برای این منظور آنها نام نرم افزار را به “ photoshop” تغییردادند .

در سپتامبر سال ۱۹۸۸، یک قرارداد بین برادران نول و Adobe امضا شد. که در آن تمام حقوق فوتوشاپ به ادوبی  فروخته شد.

چرا باید فتوشاپ یاد بگیریم؟

امروزه در بازار کار مرتبط با فتوشاپ، حرفه ای بودن در این نرم افزار یک امتیاز برای افراد جویای کار محسوب می‌شود و برای کارفرمایان بسیار مهم است که شما بر این نرم افزار تسلط کافی و وافی را داشته باشید.

کار کردن با فتوشاپ به دلیل داشتن ابزار گوناگون فرصت آزمون و خطا را در اختیار شما قرار می‌دهد و باعث افزایش خلاقیت و کارایی شما می‌گردد. بنابراین اگر شغل و مهارت شما در ارتباط با طراحی است، حتما فتوشاپ را یاد بگیرید و با تمرین هی پی در پی سعی کنید حرفه ای شوید.

کاربردهای فتوشاپ در چیست؟

به‌طورکلی کاربردهای فتوشاپ را می‌توان به شرح زیر ذکر نمود.

1. Edit  ویرایش تصاویر

2.گذاشتن Effect های مختلف بر روی تصاویر

3. بهبود واصلاح رنگ‌بندی تصاویر

4. ترکیب تصاویر با یکدیگر

5. طراحی قالب وب‌سایت ها

6. طراحی پوستر تبلیغاتی و بنر

7.طراحی تراکت و کارت ویزیت

8. طراحی جلد نشریات

فوتوشاچ

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]