php
شناسه پست: 2882
بازدید: 3

PHP چیست؟

PHP یک زبان برنامه‌نویسی به حساب ‌می‌آید که با استفاده از آن ‌می‌توانید به سادگی وبسایت‌های مورد نظر خود را ایجاد و در اختیار دیگران قرار دهید. ما در طول دوره آموزش PHP در تبریز سعی داریم که این زبان را به صورت کامل به شما آموزش دهیم.و چاپ خروجی در PHP با دستور echo و print را نیز در این مقاله بررسی کنیم .

قبل از شروع کار و یادگیری PHP در قدم اول باید درک کنیم که PHP  چیست؟ و چه کمکی به ما می‌کند تا چه کاری را با آن انجام دهیم؟

PHP یک زبان برنامه‌نویسی منبع باز (open-source) و شیءگرا محسوب می‌شود که شما با استفاده از آن می‌توانید وبسایت‌ها و وب‌اپلیکیشن‌های مختلفی را برای کار خود ایجاد کنید.

echo php

چاپ خروجی در PHP با دستور echo و print

از دستورهای echo و print برای چاپ در PHP استفاده می‌کنیم. این دستورها بسیار ساده و پر کاربرد میباشد.  در این آموزش به طور کامل با دستورهای چاپ در PHP آشنا خواهیم شد

همان‌طور که می دانید، داده‌ها می‌توانند شکل‌های مختلفی داشته باشند. بنابراین از یک دستور کلی برای نمایش همه آن‌ها نمی‌توان استفاده کرد.

اما به طور کلی دو دستور پرکاربرد برای چاپ در PHP داریم:

  • دستور echo
  • دستور print

از این دو دستور بیشتر برای نمایش متغیرها در PHP استفاده می‌شود. البته واضح است که می‌توانیم به جای متغیر، مقادیر ثابت را نیز استفاده کنیم.

دستورهای دیگری نیز وجود دارد که از هر کدام در قسمت‌های خاص استفاده می‌کنیم. برای مثال از دستور print_r برای نمایش آرایه در PHP استفاده می‌شود.همچنین شما میتوانید از دستور var_dump نیز برای نمایش آرایه در PHP استفاده کنید .

در ادامه به بررسی دو دستور echo و  printدر PHP به چند تابع مهم خواهیم پرداخت.

دستور echo در PHP

دستور echo بدون پرانتز و یا با پرانتز تعریف می‌شود. در نتیجه این دستور را به صورت echo و ()echo در اسکریپت‌های مختلف خواهیم داشت.

این دستور پر استفاده‌ترین و البته سریع‌ترین دستور چاپ خروجی در PHP است.

هر چیزی که به عنوان ورودی به تابع echo داده شود، در خروجی به صورت متن چاپ می‌شود.

اگر مقدار ورودی به صورت متغیر باشد و امکان تبدیل آن به (string) رشته  وجود نداشته باشد، معمولاً با warning مواجه خواهیم شد.

نمایش خروجی با echo در PHP

فرض کنید می‌خواهیم عبارت معروف Hello World را به عنوان خروجی چاپ کنیم. برای این کار میتوانیم از دستورات زیر استفاده کنیم.

php print

دستورprint در PHP

دستور پرینت در PHP نیز مشابه دستور echo استفاده می‌شود. از دستور print می‌توان برای چاپ متن یا متغیر استفاده کرد.

برای استفاده از دستور پرینت می‌توان از نحو (syntax) با پرانتز یا بدون پرانتز استفاده کرد.

نمایش خروجی با پرینت در PHP

برای آشنایی بیشتر با این دستور، به ارائه چند مثال مختلف بسنده می‌کنیم.

در قطعه کد زیر، متن‌های مختلفی را با استفاده از دستور پرینت در PHP در خروجی چاپ می‌کنیم.

print

مشابه echo، می‌توانیم از دستور print برای چاپ مقدار متغیرهای خود نیز استفاده کنیم.

تفاوت echo و print در PHP

این دو دستور تفاوت زیادی با هم ندارند. اصلی‌ترین تفاوت این دو دستور  print و echo در پی اچ پی این است که :

وقتی از دستور echo برای چاپ متن در PHP استفاده می‌کنیم، مقدار مورد نظر ما در خروجی برنامه پرینت شده و برنامه به خط بعدی منتقل می‌شود.

اما وقتی با دستور print می‌رسیم، اگر عملیات پرینت محتوا به درستی انجام شود، به عنوان خروجی این دستور، عدد 1 را خواهیم داشت.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]